Vyšší ceny se na počtu prodaných konzolí začaly jasně podepisovat. PlayStation 5 i Xbox tak zaznamenaly nejnižší počet prodejů za více než dvě desetiletí.
PlayStation 5 i Xbox v poslední době několikrát zdražily a hráči na to reagují poměrně jasně. Propad prodejů u PS5 dosáhl meziročně až 58 % a celkové tržby klesly téměř o 43 %. Sony tak zaznamenalo nejslabší květnové prodeje od roku 2000.
Xbox se propadu také nevyhnul a počet prodaných konzolí od Microsoftu klesl o 12 %. Ani zde postupné zdražování nekončí. Microsoft v něm dokonce nadále pokračuje. Podle analytiků za to může zdražování hardwarových komponent, zejména pamětí a úložišť. Zatímco dřívějším trendem bylo, že stárnoucí konzole zlevňovaly, nyní je tomu naopak.
Xbox znovu podraží. Microsoft chce ale hráčům ulevit novými možnostmi
Microsoft oznámil, že ceny konzolí Xbox znovu porostou. Důvodem má být celkové zvýšení cen pamětí a úložišť, které dopadá na celý herní trh.
Reakce hráčů je tak jednoznačně negativní. Někteří hráči jsou přesvědčeni, že šest let staré konzole by neměly stát více než při svém uvedení na trh. Jiní zase dávají vinu AI datovým centrům. Herní konzole tak přestávají být smysluplnou investicí a někteří hráči dávají přednost hraní na PC kvůli větší flexibilitě.