Seznam kapitol
Pokud vybíráte nějakou levnou grafiku na hraní ve full HD, musíte nezbytně narazit i na Arc A750 od Intelu. Recenze vydané při jejich uvedení už kvůli průběžnému vylepšování ovladačů ani zdaleka nereflektují současný výkon karet Intelu. Podíváme se na to, jak si na aktuálních ovladačích vede Arc A750 vedle konkurenčních GeForce a Radeonů.
Kompletní recenzi včetně dodatečných testů v Crysis 3 remastered, F1 22, Witcher 3 nebo Metro Exodus najdete na webu PCTuning.cz. Nechybí ani syntetické benchmarky, podrobný rozpor spotřeby a provozních teplot.
Karty s grafickými čipy Intel Arc A770 a A750 jsou prvním významným pokusem Intelu o vstup na trh samostatných herních grafických karet. Začal nejslabším levným modelem Arc A380 loni o prázdninách. O něm už se dá mluvit jako o základní grafické kartě na starší hry, i když pro hráče není zrovna zajímavý s ohledem na výkon někde na úrovni letité GeForce GTX 1650 či výrazně ořezaného Radeonu RX 6400.
Prvními modely na seriózní hraní byly až o pár měsíců později vydané karty Intel Arc A770 a A750.

Karty mají podporu pro všechny běžné moderní technologie, akcelerátory pro ray tracing a Intel má i vlastní alternativu k FSR a DLSS s označením XeSS.
Loni startoval Arc A750 za cenu 289 dolarů (při aktuálním kurzu zhruba 8400 korun s daní), po výprodejích GeForce a Radeonů Intel v prvním čtvrtletí snížil doporučenou cenu na 249 dolarů (cca 7250 korun s daní). Aktuálně už jej u nás seženete ještě levněji zhruba od 6800 korun, na CZC je k objednání za 7058 korun. Dnes se podíváme na levnější 8GB Arc A750 Limited Edition přímo od Intelu.
Zpracování
Design karty je maximálně elegantní a uhlazený, až je to možná na škodu. Chladič mohl být určitě vzdušnější, pro ohřátý vzduch jsou tu jen dva užší průduchy po bocích karty a perforace v záslepce, která nebude moc platná, protože pasiv má příčné žebrování. Na kartě jsou dva nízkoprofilové ventilátory, které shora ofukují pasiv s hustým žebrováním.

Povrch krytu má matnou černou barvu se sametovým povrchem jako měkčené plasty. Pasiv má základu s vapour chamber a do zadní části žebrování odvádí teplo ploché heatpipe. Po obvodu karty je pak pro zpevnění vysoký kovový rám.

Software
Instalátor ovladačů od Intelu nabízí obdobná nastavení jako u karet AMD a Nvidie, jako je možnost instalovat či neinstalovat ovládací panel a spustit čistou instalaci, která by měla odstranit zbytky předchozích ovladačů. A umí updatovat i firmware, což udělal i u testované karty. Našince potěší, že je i v češtině.

V ovládacím panelu byly před pár měsíci v nabídce nalevo čtyři základní volby – Ovladače, Hry, Výkon a Studio. V aktuální verzi k nim přibylo ještě nastavení Displej.

V panelu jsou i možnosti přetaktování a úpravy regulace otáček ventilátorů podle křivky.
