Školní notebook může rozjet i nejnovější hry, jak ho správně vybrat?
Partnerský obsah Článek Školní notebook může rozjet i nejnovější hry, jak ho správně vybrat?

Školní notebook může rozjet i nejnovější hry, jak ho správně vybrat?

David Jiránek

David Jiránek

28. 8. 2022 21:18

Školní notebook může být i herní notebook. Na co si dát při jeho výběru pozor?

Reklama

Jaká je nejzábavnější školní potřeba? Samozřejmě notebook, pokud si vyberete správně. Výkonné modely zvládnou několik let studia, 3D grafiku, editování, střih videa i hraní. Poradíme, na jaké parametry je důležité se dívat a kolik utratit.

Výkonný notebook se v dnešní době zpravidla rovná hernímu notebooku. Díky GeForce RTX grafikám rozjede takový stroj i nejnovější tituly s Ray Tracingem a DLSS. Pokročilé odrazy světla a jejich efektivní výpočet patří mezi doménu GeForce RTX grafik. DLSS zase pomocí umělé inteligence šetří výkon, který můžete využít například k delší výdrži na baterii. Obraz přitom zůstává stejně kvalitní. Škola totiž není jen o učení, ale i navazování vztahů s kamarády, na což se hry skvěle hodí.

Školní notebook může rozjet i nejnovější hry, jak ho správně vybrat?

My se ale dnes povídáme výběr školního notebooku, který se čirou náhodou bude hodit i na hraní. Výběr začíná u vašich potřeb při studiu. Středoškoláci a studenti na gymnáziu si nejspíše vystačí se strojem, který zvládne například úpravu fotek a videa. Zde je ideální vybavit se notebookem s dobrým displejem. Rozlišení zde volte střídmě i s ohledem na kapacitu baterie, pro tvorbu grafiky pak oceníte jemné QHD rozlišení.

Pokud vám výdrž na baterii nedělá starost, sáhnout lze i po 4K panelu. Hlavní je ovšem dobré pokrytí barev. Ideální hodnoty jsou okolo 100% pokrytí sRGB a přes 95% DCI-P3. Hodit se může i podpora HDR. Pokud pracujete s videem, rozhodně přijde vhod podpora Nvidia enkodéru NVENC. Začínající streameři zase využijí program Nvidia Broadcast, který značně usnadňují produkci streamu a posune kvalitu vysílání na vyšší úroveň. Nechte rozostřit pozadí u obrazu z webkamery a vyčistěte zvuk ze svého mikrofonu stisknutím jediného tlačítka.

Pro nenáročnou práci a editování fotek nebo videa vám snadno postačí notebooky s grafickou kartou GeForce RTX 3050 Ti nebo RTX 3060. Tyto modely mají často i menší úhlopříčky a vejdou se vám tak do tašky mnohem snáze.

Školní notebook může rozjet i nejnovější hry, jak ho správně vybrat?

Budoucí programátoři a 3D grafici už mohou být na výkon náročnější a zde je RTX 3060 takovým rozumným základem. Kromě grafické karty a jejího TDP se řiďte i kapacitou operační paměti RAM. Považujte 16 GB za minimum a rozhodně se vyplatí zkontrolovat si nároky programů, se kterými hodláte pracovat.

Školní notebook může rozjet i nejnovější hry, jak ho správně vybrat?

Opět přitom platí, že vám grafická karta ušetří hodně času. Stačí se podívat na ušetřený čas při využití GeForce RTX 3060 oproti procesoru s integrovanou grafikou nebo Macbooku. Graf zobrazuje čas strávený renderem v Blenderu, Adober Premiere Pro exportu a Photoshopu. Rozhodně nejde o malé rozdíly.

Školní notebook může rozjet i nejnovější hry, jak ho správně vybrat?

Pokud to s grafickou prací při studiu myslíte vážně, sáhněte po Nvidia Studio noteboocích. Tyto laptopy nabízejí celou řadu funkcí od speciálních driverů až po aplikace využívající umělou inteligenci. Nvidia Studio notebooky jsou optimalizované pro 3D renderování, editaci videa a fotek, grafický design, vysílání a vizualizaci architektury. Kromě Adobe programů lze AI a plný výkon grafiky využít například v Autodesk programech, Blenderu, Cinema 4d, Davinci Resolve, OBS, Unity, Unreal Enginu nebo Topaz aplikacích.

Školní notebook může rozjet i nejnovější hry, jak ho správně vybrat?

Ve všech těchto případech ušetříte díky využití grafické karty čas, který můžete věnovat studiu nebo trávení volného času. Poslední, co chcete, je trávit hodiny nudným renderováním a vztekat se u sekání důležitých programů pár hodin před zkouškou.

Jaké notebooky tedy v praxi zvolit? Nejdostupnější modely s GeForce RTX 3050 nebo 3050 Ti seženete už kolem 20 tisíc. Zajímavou volbou do 30 tisíc může pro středoškoláky být ASUS TUF Dash F15 s výkonnější GeForce RTX 3060. A za necelých 34 tisíc již seženete MSI Katana GF66 v konfiguraci s GeForce RTX 3070 s 8 GB RAM pro opravdu náruživé hráče či kreativní jedince.  

Výběr je relativně široký a orientaci v zajímavých nabídkách usnadní průvodce od CZC.cz. Sáhnout lze i po zmíněných noteboocích s certifikací Nvidia Studio. Vždy byste ale měli zohlednit, že investice do notebooku je na několik let dopředu. V dalších ročnících nejspíše narazíte na složitější zadání, která vyžadují lepší stroj. Proto je dobré investovat do lepšího modelu již teď, než měnit notebook v půlce studia.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Reklama
Reklama