Recenze: WD_BLACK D30 - externí SSD hlavně pro konzolisty
Gaming Článek Recenze: WD_BLACK D30 - externí SSD hlavně pro konzolisty

Recenze: WD_BLACK D30 - externí SSD hlavně pro konzolisty

Jakub Osička

Jakub Osička

29. 7. 2021 14:18

Opět jsme si posvítili na jeden z externích SSD z řady WD_BLACK od Western Digital.

Reklama

WD_BLACK D30 je dalším úložištěm, které Western Digital staví převážně konzolovým hráčům na míru. S tím, jak moderní herní tituly nabývají na svém objemu, je na místě tento trh pokrýt a WD se do toho pustil s vyhrnutými rukávy opravdu zhurta. Podobných modelů nám do redakce doputovalo více – pojďme si říct, jak je na tom „Dé třicítka“.

Recenze: WD_BLACK D30 - externí SSD hlavně pro konzolisty

Rychlost až v první řadě

V zásadě jde o klasický externí herní disk, v jehož konstrukci najdete SSD a díky rozhraní USB 3.2 Gen 2 tak dosáhnete na opravdu velmi zajímavé přenosové rychlosti. Konkrétně výrobce deklaruje přibližně 900 MB/s, ale jedním dechem dodává, že se tato hodnota může mírně lišit u jednotlivých variant s různou kapacitou a podobně. Nejde sice o absolutní high-end, ale tady je cílovka zkrátka pragmaticky úplně zřejmá, jak už bylo naznačeno v úvodu.

Recenze: WD_BLACK D30 - externí SSD hlavně pro konzolisty

Vybrat si nicméně můžete verzi 500 GB, 1 TB nebo dokonce 2 TB. Tak či tak – disk je docela kompaktní, ale jeho rozměry činí ne-úplně-typických 9,6 x 3,5 x 5,8 cm. V balení najdete společně s ním i stručný manuál a USB-C/USB-A kabel pro připojení. A nezapomnělo se ani na drobný stojánek, do kterého můžete disk umístit. To je vlastně vše, ale zároveň je to také vše, co je k provozu externího úložiště třeba. Disk stačí zapojit a začít fungovat.

Recenze: WD_BLACK D30 - externí SSD hlavně pro konzolisty

Výkon

No a jak se to má s jeho reálným výkonem? Disk jsme přeměřili v CrystalDiskMarku 8.0.4 klasickou sadou testů a výsledky můžete vidět na obrázku dole. Sekvenční čtení se skutečně dostalo se slušným náskokem nad deklarovanou hodnotu 900 MB/s. Zápis probíhal rychlostí 835 MB/s a výsledky náhodného čtení malých souborů nejsou nijak překvapivé – spodní hranici tvoří rychlosti 42,7 MB/s, resp. 84,2 MB/s. Počítejte ale s tím, že pro dosažení maximální rychlosti je potřeba využít rozhraní USB 3.2 Gen 2. V jiných případech vás bude starší standard značně limitovat a dostanete se pouze na hranu propustnosti konkrétní verze.

Recenze: WD_BLACK D30 - externí SSD hlavně pro konzolisty

Shrnutí

Zaměření je tedy naprosto zřejmé – WD_BLACK D30 jednoznačně cílí zkrátka na konzolisty. Netvrdím, že byste jej nemohli efektivně využívat jako náhradní úložiště nebo knihovnu her i pro PC, ale zkrátka jeho hlavní potenciál tkví v něčem zcela jiném. Konzole PlayStation 5 zvládá rovněž rychlost 10 Gbps odpovídající standardu USB 3.2 Gen 2. Xbox Series X potom dosáhne pouze na 5 Gbps (tedy USB 3.2 Gen 1). Z tohoto důvodu je disk v podstatě nasměrován přesně tam, kde využije své rychlosti dostatečně a zároveň plnohodnotně. Patří zkrátka neodmyslitelně k novým konzolím.

Více se o discích WD_BLACK D30 dozvíte na stránkách výrobce. Jednotlivé varianty jsou tam v době psaní recenze dostupné za cenu 3.359 Kč (500 GB), 5.359 Kč (1 TB) a 9.039 Kč (2 TB). Ceny samozřejmě reflektují mimo jiné produktové zařazení v portfoliu WD - typickým příkladem může být disk P50, který je výrazně rychlejší, ale samozřejmě se u něj dostáváme např. u 1TB varianty na ceny cca o 1.000 Kč vyšší. USB 3.2 Gen 1 navíc stále zůstává rozšířeným "modernějším" standardem. Potenciální rychlosti nad jeho rámec jsou potom často jen spoře využity a uplatnění často najdou spíše v budoucnu.

Recenze: WD_BLACK D30 - externí SSD hlavně pro konzolisty

 

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama