Velké tělo, přesto nízká váha. Podívali jsme se na zoubek bezdrátové myši Gladius III Wireless.
V oblasti herních myší se za poslední dva roky objevily dva velmi zajímavé trendy. Jedním je bezdrátová konektivita, která svojí spolehlivostí postupně vytlačuje klasické drátové modely. Druhým je pak neustálé snižování hmotnosti. Oba tyto trendy se sešly u námi testované verze herní myši ROG Gladius III Wireless.
Představení myši a obsah balení
Už při pohledu na specifikace ROG Gladius III Wireless mě zaujala řada vlastností. Jednak velmi nízká hmotnost 89 gramů v kombinaci s celkem velkými rozměry 175 × 140 × 65 mm. Gladius navíc nemá žádnou perforaci, Asus dokázal hmotnost snížit i bez dírek v exteriéru. Díky tomu myš působí ještě lehčím dojmem, než se na papíře zdá. Oproti mé denně používané myši s váhou 114 gramů, kterou jsem ještě před lety považoval za lehkou, je Gladius jako pírko.
Dále mě potěšila konektivita. O připojení se stará nejen velmi malý dongle s frekvencí 2,4 GHz, ale i Bluetooth. Samozřejmě kombinace donglu a 2,4 Ghz sítě poskytuje znatelně lepší odezvu za cenu vyšší spotřeby. Výrobce udává 55 hodin v tomto režimu. Osobně jsem za necelé tři dny používání vybil něco přes polovinu baterie, což celkem sedí s údajem Asusu. Bluetooth vám poskytne až 85 hodin, v obou případech jde o údaj s vypnutým podsvícením.
Možnost přepínat rychle mezi Bluetooth a 2,4 Ghz pomocí tlačítka na spodní straně jsem ocenil například, když jsem potřeboval myš použít s notebookem. Prakticky tak můžete používat Gladius III se dvěma zařízeními bez nutnosti řešit párování s více zařízeními.
Velmi jsem uvítal i implementaci USB-C na myši. Jistě nebudu první, kdo řekne, že microUSB je mrtvé a je jedno, zda ho použijete na levné nebo drahé periferii. Díky USB-C jsem mohl pro nabíjení použít jakýkoliv kabel, který mám doma, ačkoliv ASUS v balení nabízí velmi krásný pletený kus.
Samotné balení dále nabízí redukci na konec kabelu, kam můžete připojit dongle a zlepšit příjem signálu, samolepky, manuály a vyměnitelné podložky. K těm ale až později.
Na závěr v balení najdete i vyměnitelné spínače a nástroj pro jejich vyndání. Konstrukce myši umožňuje rychlou výměnu hlavní dvojice spínačů. Stačí vymontovat dva šroubky a skořápku myši. Kromě náhradních switchů můžete namontovat libovolné 3pinové mechanické a 5pinové optické spínače. Podpora více druhů spínačů u myši a jejich snadná výměna spolu s přibalenou dvojicí náhradních switchů rozhodně není běžná a Asus si zde zaslouží chválu. Není to tak dlouho, co mi u jiné myši začal problém s dvojklikem a snadná výměna spínačů by mi pomohla problém lehce odstranit. Tento design zkrátka prodlouží životnost vaší myši.
Exteriér a software
Jak jsem již naznačil, Gladius patří podle mého názoru k větším modelům. Zejména výška 45 mm nemusí sednout každému. Předek samotné myši se navíc snižuje o něco méně, než bývá zvykem. O to víc mě překvapilo, jak mi Gladius sedl v ruce. Ať už preferujete jakýkoliv úchop, je velká šance, že si na Gladius zvyknete hned během prvního dne. Ergonomie je velmi dobrá i přes fakt, že Asus nezvolil agresivnější vykrojení například pro palec.
Vrchní strana je z tvrdého matného plastu, avšak boky zdobí příjemná povrchová úprava. Na levé straně u palce prosvítá elegantním způsobem barevné podsvícení a nalezneme zde i dvě boční tlačítka. Jejich stisk je prakticky dokonalý. Jasné, leč ne moc hlasité kliknutí a dobře provedené oddělení pro snadné nahmatání symbolizuje smysl pro detail, který zde Asus rozhodně měl.
Podsvícené logo ROG doplňuje také průsvitné kolečko. Jeho povrch je pogumovaný, avšak při scrollování nepůsobí oním „gumovým“ dojmem.
Na spodní straně nalezneme přepínání profilu, párovací tlačítko a spínač pro změnu jednoho z pěti uložených profilů. Tahákem jsou ovšem trojúhelníkové podložky, u kterých se Asus chlubí, že usnadňují pohyb do všech stran a myš je díky tomu klouzavější. Když jsem tuto vlastnost četl v review guide, bral jsem to s nadsázkou a jak se ukázalo, Asus svému tvrzení dostál.
S čistým svědomím mohu potvrdit, že Gladius III Wireless je nejklouzavější myší, jakou jsem kdy měl v ruce. Osobně používám tvrdou plastovou podložku pod myš, kde rozdíly v klouzavosti nejsou tak velké. O to více mě udivilo, o jaký rozdíl jde. Pokud máte těžší myš s horšími skejty, jak se podložkám občas přezdívá, budete si myslet, že Gladius na podložce levituje. Zde musím dát Asusu plně za pravdu, jejich myš je opravdu kluzká a každý flick vám zabere o to méně sil. Na preciznosti tato vlastnost jen přidala.
Když je řeč o preciznosti, musíme se pobavit také o DPI. To lze nastavit od hodnoty 100 až po 26000. K tomu využijete software Armoury Crate a kromě DPI zde nastavíte i osvětlení (lze synchronizovat s Asus Aura) nebo vzdálenost, při které se má senzor vypnout když myš nadzvednete.
K dispozici je i kalibrace podle různých podložek a úprava funkce tlačítek. Jde o relativně běžná nastavení. Myš nabízí uložení až pěti profilů do paměti myši, a tudíž si software nemusíte instalovat do více zařízení. Jedna položka v menu mě přesto zaujala a považuju ji za velmi praktickou. Jde o napájení, respektive indikaci stavu baterie.
Kromě toho, že si můžete nastavit vypnutí myši při nečinnosti a rozblikání podsvícení při nízkém stavu baterie, umožňuje Armoury Crate také zobrazování stavu akumulátoru v notifikační liště. Když se vám myš rozsvítí červeně a vy si toho všimnete až po nějaké době, nevíte, zda máte 1 % nebo čtvrtku baterie, což by stačilo na zbytek večera. Stačí ovšem kouknout do lišty Windows a zde rozkliknout jednu položku. Díky tomu jsem měl vždy rychle po ruce úplně přesný stav baterie, aniž bych musel zapínat celou aplikaci.
Tuto funkci jsem nejednou hledal na komunitních fórech u řady jiných výrobců a děkuji, že ji Asus nativně implementoval.
Dojmy z používání a hodnocení
Na ROG Gladius III Wireless jsem hrál zejména battle royale střílečku PUBG a MOBA titul League of Legends. V obou případech mi stačilo navolit si preferované hodnoty DPI a bylo vystaráno. Gladius se při hraní osvědčil skvěle, ačkoliv jsem zvyklý na ergonomicky jiné tipy myší. Když se mi podařilo hned druhý den hodit několik headshotů v PUBG (a to jsem na střílečky levý), věděl jsem, že jde o velmi dobrou myš na hraní. Obvykle si na testované myši zvykám i týden a zde stačilo pár hodin, aby se moje přesnost zlepšila.
Největší váhu přikládám dobré ergonomii, a hlavně kombinaci nízké váhy a klouzavých podložek. Toto duo mi přijde trochu podceňované, nicméně znatelně zlepšilo preciznost při míření. Samotný senzor rovněž odváděl dobrou práci i ve chvílích, kdy jsem žádnou hru neměl zapnutou.
Samozřejmě nejde o dokonalou myš. Jako náročnějšímu uživateli mi chybělo více tlačítek. Dvě boční a jedno horní navíc je v dnešní době zkrátka minimum. Na jedno si totiž nastavíte přepínání DPI / jinou funkci a zbylé dvě poslouží jako posun zpět a vpřed. Výdrž baterie je relativně průměrná, což není špatně, avšak v kontrastu takto povedené myši se jedná o slabší článek.
Ocenění
Verdikt
Z hlediska konstrukce a softwaru jde o skvělou myš. Váha 89 gramů je vzhledem k rozměrům malým zázrakem. Podpora Bluetooth i 2,4 Ghz dělá z myši univerzální herní a pracovní nástroj. Skvělé podložky, přesnost a pohodlí potěší nejednoho náročného hráče. Na druhou stranu za uváděnou cenu bych rád viděl o dvě tlačítka víc a malinko lepší výdrž na baterii. Jinak jde o skvělou myš s řadou unikátních vlastností. Proto ji udělujeme za Grunex redakci zlaté ocenění.
Myš je v moment psaní recenze dostupná za 2 490 Kč na CZC.cz