Přizpůsobitelná myš, která vám neudělá průvan v peněžence. Nový model od Genesis s názvem Zircon XIII ukazuje, že myš s řadou příslušenství lze vytvořit celkem levně.
načka Genesis vystupuje na trhu s PC periferiemi už delší dobu. Jejich modely se většinou řadí mezi budgetově orientované. U myší se nejčastěji setkáte s řadou Krypton, Xenon a Zircon. A právě na poslední zmíněnou se nyní podíváme, konkrétně model Zircon XIII. Jde o novinku, která nabízí zajímavé funkce, zejména jednoduché úpravy hardwaru.
Trh myší prožil za poslední roky řadu trendů. Nejdříve šlo o masivní nástup bezdrátového připojení, v nedávných letech pak přišlo na scénu odlehčování, mnohdy za doprovodu dírkování skořápek, což řada hráčů neocenila. Já se řadím mezi ně, jelikož takové čištění skulin v myši je opravdu otravné. Zircon XIII si naštěstí bere z těchto trendů jen to dobré. Bezdrát tu tedy najdeme a dírky naopak chybí.
Co ale Zircon XIII z aktuálních trendů využívá nejvíc, a co nejspíše zaujme řadu hráčů lačnících po nové myši, je možnost upravit si nejen spínače, ale i tělo myši. To vše doma, za pár sekund a bez jakéhokoliv přikupování. Vezmeme to ale pěkně postupně.
Vybalení a prohlídka
Zircon XIII se řadí k myším, které disponují spíše symetrickým tělem, což si všimnete už při vybalení. Cílem výrobce evidentně bylo, aby myš padla do rukou co největšímu počtu uživatelů. Leváci sice přijdou o dvě celkem dobře umístěná boční tlačítka na levé straně, která by se v levé ruce tiskla hůře, jinak jim ale v užívání myši nic nebrání.
Až skoro konzervativní vzhled ozvláštňuje podsvícení na zadní části a u samotného rolovacího kolečka. Všechny prvky si lze samozřejmě upravit a podsvícení nastavit podle vašich preferencí. Software do určité míry vlastně ani nepotřebujete, přímo na spodní straně je totiž celkem netradičně umístěn přepínač pro vypnutí a zapnutí podsvícení.
Prohlídku myši můžeme začít u levé strany, kde jsou zmíněná dvě tlačítka, jež lze snadno nahmatat palcem. Jejich hmatová odezva při stisknutí je výtečná, jedna z nejlepších, co jsem u myší zažil. Na opačně straně žádná tlačítka nenajdeme.
Hlavní dvě tlačítka přímo navazují na zbytek exteriéru myši, která působí jako oblázek i přes fakt, že se dá celkem snadno rozebrat. K tomu se dostanu později. Horní strana nabízí ještě jedno tlačítko, v základu pro změnu DPI. A samozřejmě samotné kolečko s pogumováním a podsvícením. To je velmi příjemné, co se povrchu i krokování týče.
Nejvýraznějším prvkem jinak kompletně černé myši je podsvícení zadní části (lze vypnout) a kolečka. Spodek pak vyplňuje trojice kluzáků, přepínač pro zapnutí myši a podsvícení.
Černý oblázek v podobě samotné myši je ale v balení trochu upozaděn na úkor bohatého příslušenství, které je v praxi ještě rozsáhlejší, než se na první pohled zdá. V balení totiž dostanete hned dva druhy dodatečných spínačů pod tlačítka, náhradní pružinky a druhý kryt vršku myši s trochu odlišným zakřivením. A v tu chvíli začíná Zircon XIII opravdu vybočovat z řady.
Přizpůsobitelnost
Náhradní spínače nejsou nic úplně nového. Tuto možnost dává k řadě svých modelů třeba Asus a vysloužil si za to chválu uživatelů. Spínače jsou totiž jedna z věcí, která se u myší pokazí jako první. Nemusí jít přímo o vadu, kolikrát je potřeba interiér jen vyčistit, což bez snadné demontáže představuje kolikrát náročný úkol.
Genesis jde v tomto ohledu ještě dál a vyměnit můžete spínače za jiné s různými vlastnostmi. K dispozici jsou Huano Silent, Kailh 4.0 a Kailh 8.0. Liší se mezi sebou odporem při stisku a hlasitostí. Doporučuji je vyzkoušet hned na začátku, nejspíše vám pak sednou ke každé hře. Balení obsahuje také vložky mezi tlačítka a spínače pro další úpravu hloubky stisku.
Hrb myši lze vyměnit za trochu odlišný a opět záleží na vašich preferencích. Já osobně zvolil úplně základní variantu, včetně spínačů, ačkoliv jsem vyzkoušel i odlišné.
Dalším bonusem jsou nalepovací plošky pro lepší úchop. Polepit můžete hlavní tlačítka i strany. Ty totiž v základu nenabízejí extra pogumování. Myš využívá prakticky jen jeden druh matného, lehce měkčeného plastu a pro někoho může být takto příliš kluzká.
Do myši se dostanete celkem jednoduše, ačkoliv to chce pár správných pohybů s jednotlivými částmi. Vrchní panel drží pomocí magnetů. Po vyndání se odkryje místo, kam lze vměstnat USB-A přijímač. Také se odhalí trochu skrytý mechanismus na odjištění tlačítek. Zde už je vhodné využít přibalený nástroj, který vám pomůže s odcvaknutím mechanismu uchycení. Poradíte si i bez něj s nehty, ale je to trochu delikátnější operace.
Po odjištění tlačítek lze vyměnit bez nástrojů pružinky, přidat „spacery“ a hlavně vyměnit spínače. Klidně pro každé tlačítko zvlášť. V tomto rozložení se i nejlépe čistí kolečko, pokud to bude zapotřebí.
Na spodní části pak stačí pošoupnout plastový přepínač a správně posunout základnu a bočnice. Tím se oddělí spodní část myši od zbytku a získáte lepší přístup k základní desce. Jen pozor, obě části jsou stále spojené kabelem, který zajišťuje napájení RGB podsvícení.
Co už z návodu není na první pohled jasné, ale zjistíte to třeba na webu výrobce, je možnost si některé díly vytisknout doma na 3D tiskárně. K dispozici jsou tiskové podklady pro vrchní část i tlačítka. Dokonce je předpřipraven soubor s dírkovaným horním panelem, který může někomu více vyhovovat.
K ideální přizpůsobitelnosti shází snad jen vyměnitelné kluzáky. Ty základní jsou ale více než dostatečné.
Specifikace na jistotu
Kde Genesis neexperimentuje jsou specifikace. V útrobách najdeme svědčený senzor Pixart PAW3395, který se používá i u značně dražších modelů od konkurence. DPI tak lze volit od 50 do hodnoty 26 000. To jistě potěší i náročné hráče kompetitivních FPS titulů.
Polling rate je běžných 1 000 Hz, což opět postačuje, zvláště vzhledem k ceně. Váha je pak příjemných 77 gramů, což je opravdu dobrá hodnota vzhledem k absenci perforování a konstrukci přizpůsobené snadné demontáží. Co víc, všechny plastové části lícují lépe, než bývá běžné u dražších modelů s tělem, které nelze lehce upravovat a rozebrat.
O připojení se stará 2,4 GHz pásmo a USB-A přijímač. Se signálem jsem neměl nejmenší problémy i přes fakt, že byl dongle zapojený v počítači pod stolem z masivu. Baterie údajně vydrží až 100 hodin a po pár dnech, kdy mi software ukazoval stále 70 % musím souhlasit. Samozřejmě musíte oželet podsvícení.
Software od Genesis je ve finále to nejslabší z celého požitku. Nabízí sice možnost upravit přiřazení tlačítek, k dispozici jsou až 4 profily, úprava barviček, tvorba maker a změna přednastavených DPI hodnot. Jenže opět instalujete jeden software kvůli jedné periferii, což u větších výrobců neplatí.
Například u Corsairu obsloužíte přes jednu aplikaci myš, sluchátka, větráčky i klávesnici. Zde jen jeden model myši. Rozhraní je tedy spartánské, a ačkoliv zde najdete funkce jako vypnutí podsvícení při používání (skvělé a šetří baterku), po úvodním nastavení se do programu nebudete chtít vracet.
Za málo peněz hodně muziky
Celkově myš obstála v řadě scénářů. Zahrál jsem si Subnauticu jako zástupce singleplayer titulu, MOBA League of Legends, střílečky Valorant a PUBG a samozřejmě mi Zircon byl společníkem i při produktivní práci. Ve všem z ergonomického hlediska obstál a po stránce výkonu senzoru nemám nejmenší výtky.
Možnost výměny spínačů oceníte prakticky jen na začátku (při zkoušení různých verzí) a v momentě, kdy nevyhnutelně odejdou, což může být po několika letech. V obou případech doceníte, že Genesis na tento scénář myslelo. Hračičkové pak půjdou cestou přizpůsobení, kdy si mohou vytisknout část myši třeba s iniciály nebo logem. Podklady na to mají.
Já nejvíce ocenil lehké tělo bez dírkování, skvělé kluzáky a perfektní odezvu bočních tlačítek. I výdrž příjemně překvapila a už neplatí, že lehká bezdrátová myš vydrží den a půl. Tahle zvládne klidně i týden. Cenovka je přitom 1 799 Kč, ale často padá i k hranici 1 370 Kč. Aktuálně je možné myš Genesis Zircon XIII získat se slevou 15 %. Na webové stránce www.comfor.cz/genesis15 najdete přehled produktů a při nákupu použijte slevový kód GEN15.
V obou případech jde o zajímavou koupi pro hráče, kteří chtějí experimentovat hned při vybalení a hodlají jeden moment používat déle. Servisovatelnost je totiž na vysoké úrovni.
Genesis Zircon XIII samozřejmě není dokonalá. Slabší software a třeba absenci Bluetooth lze ale odpustit, zvlášť vzhledem k ceně. Pokud Genesis vnímáte jako značku, která je orientovaná na nízký rozpočet, tento model vás nejspíš příjemně překvapí. Působí totiž minimálně o tisíc korun dražším dojmem.